ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی 

چه خانه‌ی پرمشغله‌ای داشته باشید و چه تمایلی به شستن بعد از تهیه وعده‌های غذایی بزرگ ندارید، خرید ماشین ظرفشویی بهترین راه حل برای صرفه جویی در زمان، آب و حتی انرژی است. 

از این پس تمیز کردن ظروف دیگر مانند یک کار طاقت فرسا نیست. ماشین ظرفشویی وسیله‌ای است که وظیفه تمیز کردن ظروف را به طور خودکار انجام می‌دهد. با استفاده از گرما، آب و مواد شوینده، ظروف را به صورت بهداشتی شستشو می‌دهد و شما می‌توانید به نتایج بهداشتی عالی در شستشوی ظروف دست یابید. کافیست تا شما ظروف را وارد دستگاه ‌کنید، مواد شوینده اضافه ‌کنید و یک چرخه شستشو تنظیم کنید، سپس ماشین ظرفشویی بقیه کارها را انجام می‌دهد و ظروف تمیز و درخشان را به شما ارائه می‌دهد. در واقع ماشین‌های ظرفشویی در قرن نوزدهم اختراع شدند، و به عنوان یک وسیله‌ی انقلابی اقلام و ظروف کثیف شما را تمیز می‌کنند و در وقت با ارزش شما صرفه جویی می‌کنند. یک ماشین ظرفشویی همراه با چرخه‌های مختلف شستشو برای تمیز کردن ظروف ارائه می‌شود، این چرخه‌های شستشو آب، دما و زمان را با توجه به ظروف شما تنظیم می‌کنند. 

هنگامی که یکی از چرخه‌های شستشوی ماشین ظرفشویی را شروع می‌کنید، ماشین ظرفشویی آب مورد نیاز برای تمیز کردن را از شلنگ متصل می‌گیرد و آب را در پایین ماشین ظرفشویی قرار می‌دهد، آب تا دمای لازم گرم می‌شود (بسته به چرخه شستشوی انتخاب شده، دمای آب متفاوت خواهد بود)، دمای بالاتر آب به حل شدن مواد شوینده و حذف ذرات غذا کمک می کند. پمپ در پایین آب را به سمت بازوهای اسپری فشار می‌دهد. این بازوهای اسپری به جلو و عقب حرکت می‌کنند و آب را روی ظرف پخش می‌کنند. برخی از بازوهای اسپری می‌چرخند تا ناحیه وسیع‌تری را پوشش دهند. آب پخش شده با مواد شوینده مخلوط می‌شود و ذرات غذا را از بشقاب‌ها جدا می‌کند. ذرات غذای شسته شده در فیلتری گیر می‌کند که می‌توانید آن را دور بریزید. آب باقیمانده پس از اتمام تمیز کردن تخلیه می‌شود. آخرین کاری که ماشین ظرفشویی انجام می‌دهد خشک کردن بشقاب‌های آبکش شده است. دستگاه دارای بخاری در پایین است که ظروف خیس را خشک می‌کند. 

ماشین‌های ظرفشویی سیستم‌هایی هستیند که شامل چندین جزء کلیدی می‌باشند که به طور یکپارچه با هم کار می‌کنند در اینجا قسمت‌های اصلی‌ای که ماشین ظرفشویی را تشکیل می‌دهند آورده شده است:

مکانیسم کنترل: مکانیزم کنترل در داخل درب پشت صفحه کنترل قرار دارد. بسیاری از واحدها از یک سیستم الکترومکانیکی ساده استفاده می‌کنند: یک تایمر تعیین می‌کند که هر قسمت از چرخه چه مدت طول می‌کشد و عملکرد مناسب را در زمان مناسب فعال می‌کند (مانند عملکردهای پخش کننده مواد شوینده، اسپری شستشو و تخلیه). واحدهایی که گرانتر هستند ممکن است یک سیستم کنترل کامپیوتری داشته باشند. واحدهای مدرن همچنین دارای قفل درب هستند که برای کارکرد واحد باید بسته شود. برخی نیز دارای قفل ایمنی کودک هستند.

شیر ورودی آب: این جایی است که آب منبع آب خانه وارد ماشین ظرفشویی می‌شود. این شیر که در داخل ماشین ظرفشویی نصب شده، باز و بسته می‌شود تا در طول یک چرخه، مقدار مناسب آب وارد ظرفشویی شود. هنگامی که شیر باز می‌شود، فشار آب، آب را به داخل دستگاه هدایت می‌کند.

 پمپ گردش آب: یک موتور الکتریکی پمپ گردش آب را تغذیه می‌کند. در طول چرخه شستشو، پمپ آب را وارد بازوهای اسپری می‌کند. در طول چرخه تخلیه، پمپ آب را به داخل شیلنگ تخلیه هدایت می‌کند. مجموعه پمپ در زیر حوضچه، در مرکز ماشین ظرفشویی نصب شده است. 

انواع ماشین ظرفشویی

حتما می‌دانید که انواع مختلفی از ماشین‌های ظرفشویی با هر میزان ظرفیتی وجود دارد که می‌توانید با توجه به نیاز خود آن‌ها را خریداری کنید. به عنوان مثال ماشین‌های ظرفشویی ممکن است قابل حمل باشند و یا در داخل کابینت نصب شوند این قضیه به شما و خانواده‌ی شما بستگی دارد که کدام را انتخاب کنید. انواع ماشین‌های ظرفشویی عبارت‌اند از:

ماشین ظرفشویی توکار: ماشین ظرفشویی‌های توکار استاندارد در نظر گرفته شده‌اند تا به طور دائم در آشپزخانه شما در زیر میزهای شما قرار گیرند، تقریباً همسطح با کابینت شما. ماشین ظرفشویی توکار که در بسیاری از خانه‌ها متداول شده است، به شما این امکان را می‌دهد که زمان بیشتری را صرف لذت بردن از وعده‌های غذایی خود و زمان کمتری برای تمیز کردن کنید.

ماشین ظرفشویی ایستاده: ماشین ظرفشویی ایستاده یک دستگاه مستقل یا قابل حمل است که می‌تواند در هر مکانی که به آب و زهکشی دسترسی دارد نصب شود و انتخاب‌های بیشتری را در اختیار شما قرار دهد. راه اندازی و نصب آن بسیار ساده است و همه ویژگی‌های متمایز را دارد. برای مکان‌های کوچک مانند آپارتمان‌ها که فضای مشخصی برای شستن ظرف وجود ندارد عالی است. همچنین می‌توانید هنگام نقل مکان آن را با خود حمل کنید.

ماشین ظرفشویی رومیزی: ماشین ظرفشویی رومیزی تقریباً به اندازه یک اجاق مایکروویو است. ماشین ظرفشویی رومیزی یک ماشین ظرفشویی جمع و جور است که روی پیشخوان آشپزخانه شما و یا هر جای دیگری که به راحتی به سینک دسترسی داشته باشد، قرار می‌گیرد. آب را از شیر آشپزخانه شما می‌کشد و آن را از طریق سینک تخلیه می‌کند. در حالی که ظروف شما را به خوبی یک ماشین ظرفشویی سایز کامل تمیز می‎‌کند، به طور قابل توجهی جمع و جورتر است، برق کمتری مصرف می‌کند و به آب کمتری نسبت به ماشین ظرفشویی داخلی نیاز دارد.

مزایای داشتن ماشین ظرفشویی

مزایای داشتن ماشین ظرفشویی بسیار زیاد است. نه تنها شستن ظروف سریعتر از شستن دستی است، بلکه بهداشتی تر نیز می‌باشد. ظروف خانه‌ی شما هر چقدر هم که چرب یا روغنی باشند، تا پایان چرخه شستشو تمیز و بدون روغن می‌شوند. برای حذف میکروب‌ها از ظروف خانه‌ی شما، آب باید به دمای بالای 65 درجه سانتیگراد برسد. با این حال، هنگام شستن با دست، آب معمولاً به 27.5 درجه سانتیگراد می‌رسد. در کنار شستن ظروف به صورت بهداشتی و تمیز ، ماشین‌های ظرفشویی مزایایی مانند بهره وری انرژی، استفاده کمتر از آب و موارد دیگر را ارائه می‌دهند. شستن چند بار ظرف در روز شما را از نظر جسمی و روحی خسته می‌کند. با داشتن ماشین ظرفشویی، شما نیازی به انجام کارهای دیگری به جز قرار دادن ظروف، گذاشتن مواد شوینده و انتخاب چرخه شستشو ندارید. ماشین ظرفشویی تمام کارهای تمیز کردن ظروف را به خوبی انجام می‌دهد. در واقع داشتن ماشین ظرفشویی می‌تواند تا حدود 6800 لیتر آب در سال ذخیره کند. با ماشین ظرفشویی می‌توانید با دانستن اینکه دستگاه شما مصرف آب شما را کاهش می‌دهد، آرامش داشته باشید. برخی از ماشین‌های ظرفشویی‌ در هر چرخه 9 لیتر آب مصرف می‌کنند و دارای چرخه‌های زیست محیطی صرفه جویی در انرژی هستند. بدین ترتیب ماشین ظرفشویی‌ها به دلیل کارایی و عملکردی که دارند، از نظر هزینه و مصرف انرژی، ارزش خرید و مزایای بسیار بالایی دارند و برای خانواده‌های پرجمعیت و فضاهای اداری کاملا ضروری هستند. 

باید گفت که هزینه‌ی ماشین ظرفشویی می‌تواند برای برخی مشکل ساز باشد. برقی که دستگاه مصرف می‌کند، قبض برق شما را افزایش می‌دهد. اما هزینه آن برای تمام ویژگی‌هایی که دستگاه ارائه می‌دهد ارزش آن را دارد. (البته امروزه برخی از برند‌ها ماشین‌های ظرفشویی خود را با مصرف کمترین میزان آب و انرژی تولید می کنند که این قضیه می تواند از مصرف بیش از حد آب و برق مورد نیاز جلوگیری کند) پس جای تعجب نیست که ماشین ظرفشویی به طور پیوسته در خانواده‌ها محبوب می‌شود و مزایای آن‌ها بسیار بیشتر از معایب و هزینه‌ی خرید آن‌ها است. 

نحوه‌ی راه اندازی و استفاده از ماشین ظرفشویی 

ماشین ظرفشویی با ارائه‌ی یک روش راحت و کارآمد برای تمیز کردن ظروف کثیف، انقلابی در کارهای آشپزخانه ایجاد کرده است. نصب ماشین ظرفشویی در آشپزخانه می‌تواند به صرفه جویی در نیروی کار و انرژی کمک کند. در مقایسه با شستن دستی ظروف، ماشین ظرفشویی آب کمتری مصرف می‌کند. با این حال، نحوه‌ی راه اندازی و استفاده صحیح از ماشین ظرفشویی برای اطمینان از عملکرد مطلوب آن بسیار مهم است. ماشین‌های ظرفشویی بر اساس یک مکانیسم ساده و در عین حال کارآمد کار می‌کنند که شامل مراحل متعددی برای اطمینان از تمیز کردن کامل است. برای یادگیری نحوه صحیح استفاده از ماشین ظرفشویی به ادامه مطلب مراجعه کنید. 

- اطمینان حاصل کنید که هر بار ظروف تمیز را با خراش دادن مواد غذایی اضافی از روی بشقاب‌ها قبل از قرار دادن و فاصله یکنواخت ظروف با سمت کثیف به سمت پایین به سمت جت‌های آب، تمیز کنید. ظروف خود را روی هم قرار ندهید، زیرا این کار ممکن است از رسیدن جت‌های آب به داخل برای تمیز کردن کامل جلوگیری کند. 

-نحوه‌ی قرار دادن ظروف در طبقات ماشین ظرفشویی: قفسه‌ی بالایی: از سبد بالایی می‌توانید برای قرار دادن قاشق، چنگال، کارد، کفگیر و پیاله های کوچک استفاده کنید. قفسه‌ی وسط: وسایلی مانند کاسه، بشقاب، فنجان و لیوان را در قفسه‌ی وسط قرار دهید. کاسه‌ها و بشقاب‌های کوچک را بین تیغه‌ها قرار دهید. ظروف و درب‌های پلاستیکی را فقط روی قفسه میانی قرار دهید تا از تاب برداشتن جلوگیری شود. همیشه کف ظروف پلاستیکی خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که قابل شستشو در ماشین ظرفشویی است. قفسه‌ی پایین: ظروف آشپزخانه بزرگ مانند بشقاب‌های شام، ظروف پذیرایی، ظروف پخت قابل شستشو در ماشین ظرفشویی، قابلمه‌های فولادی ضد زنگ و سایر ظروف بسیار آلوده را در قفسه پایینی قرار دهید. قابلمه‌ها و ماهیتابه‌ها را در کناره‌ها یا پشت آن قرار دهید.

قفسه‌ها و طبقات ظروف ماشین ظرفشویی‌ها دارای پیکربندی‌های مختلفی هستند. هر چه هزینه‌ی بیشتری برای خرید ماشین ظرفشویی بپردازید، با قفسه‌های تاشو، قفسه‌های اضافی و قفسه‌های قابل جابه جایی برای بارگیری در بیرون از ماشین ظرفشویی، انعطاف پذیری و قابلیت تنظیم بیشتری خواهید داشت. 

* قبل از بستن درب ماشین ظرفشویی، مطمئن شوید که چیزی مانع بازوهای شستشو نیست.

- مواد شوینده ماشین ظرفشویی را بارگیری کنید: در حالی که ممکن است بسته به مدل متفاوت باشد، اکثر تلگراف‌های مواد شوینده در داخل درب ماشین ظرفشویی قرار دارند. پس از قرار دادن و بارگیری ظروف در داخل قفسه‌ها، برای قرار دادن صحیح مواد شوینده، مواد شوینده را در محفظه‌ی شوینده که در داخل ماشین ظرفشویی قرار دارد، قرار دهید. درب را ببندید و محکم فشار دهید تا بسته شود. پس از اینکه ماشین ظرفشویی یک چرخه اولیه قبل از شستشو را کامل کرد، درب مخزن مواد شوینده باز می‌شود تا مواد شوینده با آب مخلوط شود. استفاده از مواد شوینده مناسب برای عملکرد ماشین ظرفشویی شما مهم است. فقط از مواد شوینده‌ای استفاده کنید که به طور خاص برای ماشین ظرفشویی اتوماتیک ساخته شده است و از صابون ظرفشویی در ماشین ظرفشویی استفاده نکنید. انواع مختلفی از شوینده‌ها از جمله مایع، پودر، ژل، قرص و بسته بندی وجود دارد. تعیین اینکه از کدام ماده شوینده استفاده شود یک نظر شخصی است ولی همیشه راهنمای استفاده و مراقبت از دستگاه خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که از شوینده مناسب استفاده می‌کنید. در صورت استفاده از مایعات، پودرها یا ژل‌ها، دیسپنسر را تا خط پرکننده که اکثر مدل‌ها دارند پر کنید.

یک نکته برای تمیز کردن هر چند وقت یک بار محفظه‌ی داخلی ماشین ظرفشویی: تمیز کردن دوره‌ای و یا هر چند وقت یک بار ماشین ظرفشویی برای کمک به حفظ شکل بالای ماشین ظرفشویی و ظروف شما بسیار مهم است. 

- پس از بارگیری ظروف و قرار دادن مواد شوینده در محفظه‌ی مخصوص، یک چرخه‌ی شستشو را انتخاب کنید. بسیاری از ماشین‌های ظرفشویی حداقل دارای سه چرخه سریع، معمولی و سنگین هستند. اینکه از کدام چرخه باید استفاده کنید به اندازه بار و میزان کثیف بودن ظروف و همچنین نوع ظروف شما بستگی دارد. برای تنظیم چرخه خود، از دکمه‌هایی استفاده کنید که معمولاً در بالا یا جلو درب ماشین ظرفشویی شما قرار دارند. 

- ماشین ظرفشویی را روشن کنید: قبل از انتخاب چرخه شستشو، بستن درب ماشین ظرفشویی و فشار دادن استارت، دوبار بررسی کنید که چیزی مانع بازوهای شستشو نشود. برای مدل‌های کنترل برتر، توجه داشته باشید که قبل از بستن درب، باید استارت را روی صفحه کنترل فشار دهید. به طور کلی، یک بارگیری معمولی حدود 1.5 ساعت طول می‌کشد تا تمام شود، اگرچه نمایشگر شما در جلو یا بالای ماشین ظرفشویی ممکن است نشان دهد که چرخه تمام شده است.

همانطور که قبلا گفتیم ماشین ظرفشویی‌ها با استفاده از سیستم‌های شستشو، حرارت و مواد شوینده، ظروف را تمیز می‌کنند. ابتدا آب در وان ماشین ظرفشویی رها می‌شود و گرم می‌شود، سپس مواد شوینده پخش می‌شود و با آب به گردش در می‌آید تا کثیفی از ظروف پاک شود. سپس آب کثیف تخلیه می‌شود و آب تمیز دوباره به گردش در می‌آید. در نهایت، ظروف از طریق فرآیند گرمایش خشک می‌شوند. ماشین ظرفشویی‌های قابل حمل عملکرد مشابهی دارند اما باید قبل از استفاده به شیر آب وصل شوند. 

بهترین برندهای ماشین ظرفشویی

سوالی که اغلب ممکن است در هنگام خرید و انتخاب ماشین ظرفشویی برای همه‌ی شما پیش بیاید این است که بهترین مارک یا برند ماشین ظرفشویی برای خانه من چیست؟ با این حال، اگر مطمئن نیستید که به دنبال چه مدل خاصی هستید، ارزش دارد که بهترین مارک‌ها را در بازار ایران بدانید و یکی از آن‌ها را برای خرید انتخاب کنید. به این ترتیب شما تضمین می‌کنید که ماشین ظرفشویی را با برخی از بهترین ویژگی‌های موجود در بازار و همچنین ماشین ظرفشویی‌ای که به‌عنوان قابل‌اعتماد و با ارزش برای پول شناخته می‌شود، دریافت خواهید کرد. در ادامه بهترین و محبوب‌ترین مارک ماشین ظرفشویی خارجی پرطرفدار معرفی خواهند شد تا بتوانید هنگام انتخاب ماشین ظرفشویی خاص برای خانه خود مطمئن باشید، که عبارتند از: 

- ماشین ظرفشویی بوش

- ماشین ظرفشویی سامسونگ

- ماشین ظرفشویی ال جی 

ادامه مطلبShow less